ПозвонитьПозвонить
Viber BotViber Bot
Telegram BotTelegram Bot
InstagramInstagram

Співочі регістри


Співочі регістри

На пробному уроці вокалу початківці вокалісти часто запитують: «А що означає співати вище або нижче?» Людям без музичної підготовки складно зрозуміти, як керувати голосом і міняти його висоту. Та й що таке «висота голосу»?

Деяким здається, що співати вище – означає співати голосніше. Проте, ці слова не синоніми! Ми можемо співати голосно і високі, і низькі ноти. Чому голос звучить то нижче, то вище, залежить від того, в якому співочому регістрі голосу ви берете ноту.

Регістри є у кожного музичного інструменту. Голос – це теж музичний інструмент. Звук стає тонше і вище, тому що голосові зв’язки сильніше натягуються.

Регістри у вокаліста – це те, який відрізок голосового діапазону він використовує, верхній або нижній.

Наскільки сильно натягнуті голосові зв’язки при співі, настільки вище буде співочий регістр.

Можна виділити основні регістри голосу у вокалістів:

– великі букви “головний” голос
– середній регістр
– у нижньому ( «грудний» голос)

Регістри голосу можна відрізнити за забарвленням. Кожен регістр відрізняється за своїм звучанням.

Наприклад, коли ви переходите в високий регістр голосу, звук змінює забарвлення, стає тоншою.

Здається, що верхні ноти дзвенять (резонують) в голові. У деяких голос відчувається в маківці, у деяких в потилиці, в лобі або в переніссі.

У нижньому регістрі зв’язки коротшають, стають товщі, а звук щільніше і грубіше. В голосі з’являються низькі частоти. Вібрації звуку відчуваються в горлі і в грудях. Звідси і назва – «грудний».

Якщо ваш музичний слух не розвинений, але ви хочете зрозуміти – нижче або вище ви співаєте, орієнтуйтеся на відчуття у власному тілі. Де виникають вібрації при верхніх і нижніх нотах? Намагайтеся оцінити забарвлення звуку: звучить голос тонко, пискляво (верхні ноти) або грубо, щільно (внизу).

Початкова постановка голосу у вокалістів «з нуля» часто зводиться до того, щоб з’єднати верхній і нижній регістри голосу і уникнути перехідних нот на їх стику – переломів. Допомагають в цьому середні частоти.

Розмовний голос насичений середніми частотами. Він здається природним, приємним тембром і не вимагає зусиль. Тому багато педагогів радять не співати, а «говорити» під час співу, щоб показати природну забарвлення голосу. Як і надходить більшість сучасних вокалістів.
Звук у вокаліста при додаванні середніх частот відчувається не в голові або грудей ізольовано, а в особі, в носі, в щелепи, на передніх зубах і небі.

Перед тим, як співати пісню, влаштуйте розбір її мелодії. Можна разом з педагогом на уроці вокалу. Виділіть слова пісні, на які припадають найвищі ноти в мелодії і підкресліть їх. А потім співайте, дивлячись в виділений текст. Знаючи високих нотах заздалегідь, ви будете машинально «підтягувати» голос вище, звучати в верхньому регістрі. На перших порах цього достатньо, щоб натренувати координацію голосу.

Не варто боятися верхніх нот – беріть їх як виходить! Початківці вокалісти звикли співати тільки в межах свого розмовного регістру голосу, не виходити за його рамки. Тому будь-яка пісня більше трьох нот, у новачків викликає жах: «Це занадто високо, я не зможу це заспівати!». Брати пісні з незвичними високими або нижніми нотами потрібно для розробки регістрів, діапазону і слуху. А значить, для нових красивих фарб в вашому голосі!
Вивчати і розвивати співочі регістри важливо для будь-якого вокаліста, який хоче стати професіоналом.

Муза-дійсно надихає!

неділя листопад 17th, 2019
  • 0
Category: Статті