Уроки вокалу неможливі без навчання нот. А чи знаєте ви, хто ж власне придумав ноти і дав їм назви?

Прототипом сучасних нот є невми. Невмами називалися особливі значки, використані в текстах церковних псалмів. Це точки і рисочки, що вказують, де зробити наголос під час співу.

Першим стандартизувати символи нот взявся чернець Гвідо Ареццо, який жив в 11 столітті в Італії. Тоді він зображував їх не кружками, а зафарбованими квадратиками, розташованими на паралельних лініях – нотному стані.
Назвав ноти теж Гвідо. Кожну ноту він позначив відповідно до першого стилю з рядка молитви, присвяченої Івану Хрестителю. Спів хору, як і будь-які заняття вокалом, починалися з розспівування. Для цього тоді використовувалася молитва Хрестителю.
Молитва озвучує прохання до Господа про те, щоб зберегти силу голосу: «Ut quеant laxіs resоnare fіbris, Mіra gеstоrum famulі tuоrum, Sоlvе pоllutі lаbіi rеаtum, Sаnctе Іoannеs» .Смисл її наступний: «Святий Іоанн, зроби, щоб наші уста були чистими, щоб ми мали можливість силою голосу нашого просвіщати інших про чудесні діяння твоїх ».

Склади ut, rе, mі, fа, Sоl, lа послужили назвами для нот. А нота “сі” – абревіатура слів Святий Іоанн (Sаnсte Іoannеs).
Надалі назва ноти «ut» було замінено на «dо», тому що найчастіше вокал починали з приголосних букв, а тільки ця нота починалася з голосною. Нота «до» утворена від слова Domіnus – Бог.

Муза-надихає!

неділя травень 24th, 2020
Category: Статті